Często mamy problem, ponieważ dzieci nie chcą jeść warzyw. Nasza dietetyk Martyna ma na to sposób w artykule poniżej udzieli kilku wskazówek czego nie robić, aby nie zniechęcać dzieci do jedzenia warzyw.
Często rodzice proszą o złote rady dotyczące żywienia, najlepiej takie, które zadziałają od razu. Najczęściej problemy skupiają się wokół tego, iż dziecko nie chce jeść warzyw. W tym tekście poruszę ten temat, chciałabym abyśmy wspólnie zastanowili się jakie zachowanie może doprowadzić do tego, że dziecko faktycznie niechętnie będzie spoglądało na warzywa.
1. Brak urozmaicenia.
Każde warzywo można podać na kilka, a nawet kilkanaście sposobów. Więc jeżeli dziecku nie zasmakowała marchewka gotowana, to nie oznacza, że już nigdy po nią nie sięgnie. Można dalej proponować w innych wersjach, np. potarta w surówce, pokrojona w plasterki lub słupki, jako pieczone frytki lub w ulubionych plackach. Pamiętaj, że czasem dzieci potrzebują kilkanaście podejść do jednego warzywa… więc warto uzbroić się w cierpliwość i podawać, podawać, podawać…
2. Warzywo nie może być przekąską!
Czy aby na pewno? To, że my nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, nie oznacza, że nie możemy wyrabiać tego pięknego nawyku u dzieci. Podaj warzywa kiedy dziecko zgłodnieje. Niech warzywa staną się dostępne dla dzieci! Nie chowaj ich głęboko w lodówce. Pokrój ulubione warzywo na talerzyk i kiedy maluch poczuje głód przed obiadem podaj mu do pochrupania zdrową przekąskę.
Koniecznie, gdy już jest lekko głodne, bo głód to bardzo dobra przyprawa.
3. Niepotrzebne komentarze
Nie komentuj przy znajomych i rodzinie czego dziecko nie lubi. Maluch bardzo szybko to wykorzysta i będzie w ten sposób zwracał na siebie uwagę.
4. Brak samodzielności w decydowaniu
Daj swobodę w decydowaniu o tym co mu smakuje, a co nie. Nie sugeruj, że jakiś produkt może być niedobry. Dziecko decyduje co zje i ile, ale to rodzic jest odpowiedzialny za to, co pojawi się na talerzu i z jakich produktów maluch będzie wybierał.
Może zamiast „i tak tego nie zjesz/nie polubisz” warto powiedzieć „ale moja marchewka chrupie, czy Twoja też wydaje taki sam dźwięk?”. Opisywanie dźwięków, wyglądu, koloru i konsystencji zachęci dziecko do próbowania.
5. Kto ma dać przykład jak nie rodzic - największy autorytet dziecka!
Dzieci swoje nawyki żywieniowe budują w oparciu o zachowania swoich rodziców, więc pokaż swojemu szkrabowi, jak pyszne są warzywa i że sam się nimi zajadasz.
Zmiana tych zachowań może wprowadzić wiele dobrego. Zacznij już dziś!
A jeżeli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób urozmaicać dzieciom posiłki i jak zadbać o dobrą relacje dziecka z jedzeniem chętnie pomogę.