

Opis obiektu
Muzeum Ognia to wyjątkowe centrum nauki. Niezwykła budowla kryje w sobie interaktywną ekspozycję na temat groźnego żywiołu. Każdy zwiedzający może wziąć udział w eksperymentach i samodzielnie przeprowadzić doświadczenia. Na gości czeka szlak prowadzący przez dzieje ognia w prehistorii, czasach antycznych i wiekach średnich. Wizyta w naszym Muzeum to również okazja, aby przyjrzeć się bliżej pracy strażaka i przećwiczyć najważniejsze zasady ochrony przeciwpożarowej.
Pięć stref żywiołu ognia
Interaktywna ekspozycja Muzeum została podzielona na pięć tematycznych stref. Tutaj dowiecie się jak nasi przodkowie odkryli zastosowanie ognia i przeprowadzicie eksperymenty, które pozwolą Wam zrozumieć zjawiska towarzyszące temu niebezpiecznemu żywiołowi.
Okiełznanie żywiołu oraz Przez antyk i wieki średnie
Nic nie odróżniało człowieka od zwierząt tak, jak zdolność korzystania z ognia. Nabycie tej umiejętności stanowiło prawdziwy przełom w ewolucji. W strefie „Okiełznie Żywiołu” dowiecie się jak udało się ludziom opanować tak niebezpieczny żywioł. Natomiast wystawa „Przez antyk i wieki średnie” przeprowadzi Was przez kolejne etapy rozwoju i wynalazków, które wykorzystywać ogień w kolejnych dziedzinach życia.
Pali się!
Ogień jest naszym przyjacielem od zarania dziejów. Czasem zmienia się jednak w śmiertelnego wroga. Jakie były największe pożary w dziejach? Ile razy spłonęło miasto Żory? Skąd pochodzi tradycja Święta Ogniowego? Dowiecie się w strefie „Pali się!”.
Mędrca szkiełko i oko
Czas na eksperyment! Ogniem był przez wieki siłą napędową rozwoju. Zajmowało się nim wielu uczonych, dzięki którym nauka postępowała. Bez ognia nie byłoby chemii i dużej części fizyki. W strefie „Mędrca szkiełko i oko” doprowadzicie do samozapłonu substancji i przejdziecie przez ścianę ognia.
Obszar duchowości
Ogień i płomień zawsze były symbolami potęgi, boskości i gniewu. Ogień oczyszcza i leczy, ale jest też narzędziem wiecznego potępienia w piekle. Może być symbolem zarówno dobra, jak i zła. Wielość twarzy jaką w starożytności i średniowieczu przypisywano żywiołowi ognia odkryjecie w naszej strefie „Obszar duchowości”.
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz